Skip to navigation Skip to content Skip to footer

Cougars were at the top of their Class

Cougars were at the top of their Class

The Fanshawe Falcons went home with two Gold Medals and one Silver at the Ontario Colleges Athletic Association Curling Championships presented by belairdirect in Hamilton.

 

Charlie Richard's Fanshawe foursome needed an extra end to defeat Nick Servant's Sault College rink 6-4 at the Glendale Golf and Country Club Sunday. The Cougars had gone through the round robin and semi final without a loss.

 

Other members of the winning Richard team included Vice Tyler Twining, Second Eric Jones, Lead Brady St. Louis and Alternate Owen Tester. 

 

DJ Donaldson was Head Coach of the Falcons.

 

Sean Armstrong and his  Humber Hawks' rink captured the men's bronze medal with a 5-1 victory over Confederation, skipped by Kurtwood McGuire.

 

Fanshawe also won the women's title. Kaitlyn Poirier just got by Humber's Cassie Paccanaro 3-2 in the Gold Medal match.

 

Other members of the winning rink were Vice Erin White, Second Brianne Donegan, Lead Lauren Massey and Alternate Gabby McSloy.

 

Barry Westman was the Falcons' Head Coach.

 

Paige Droog and her Fleming Knights' foursome won the bronze medal, defeating the host Mohawk Mountaineers, skipped by Alex Nunes, 8-5.

 

Humber won the mixed event, 8-7 over Brett Henderson's Fanshawe crew.

 

Members of the Hawks' Gold Medalists were Skip Johan Paquette, Vice Genna Clarke, Second Gavin Hinton and Lead Nadia Marrast. 

 

Humber's Head Coach was Zach Shurtleff.

 

AWARDS

 

OCAA Mixed Gold MedalsJ

 

Humber

 

Lead Nadia Marrast

Second Gavin Clinton

Vice Jenna Clarke

Skip Jonah Paquette

 

OCAA  Mixed Silver Medals

 

Fanshawe

 

Lead Natalie Nixon

Second Owen McMillian

Vice Hope Mosco

Skip Brett Henderson

Alternate Ben Clinton

Coach Shirley Westman

 

OCAA Women's Gold Medals

 

Fanshawe

 

Lead Lauren Massey

Second Brianne Donegan

Vice Erin White

Skip Kaitlyn Poirier

Alternate Gabby McSloy

Coach Barry Westman

 

OCAA Women's Silver Medals

 

Humber

 

Lead Brittany Elson

Second Mikayla Ottogallli

Vice Quinn Walsh

Skip Cassie Paccanaro

Coach Cindy Bishop

 

OCAA Women's Bronze Medals

 

Fleming

 

Lead Amber Luloff

Second Nikkita Campbell

Vice Nicole McClennan

Skip Paige Droog

Alternate Leslie Campbell

Coach Steve Whitehill

 

OCAA Men's Gold Medals

 

Fanshawe

 

Lead Brady St. Louis

Second Eric Jones

Vice Tyler Twining

Skip Charlie Richard

Alternate Owen Tester

Coach DJ Ronaldson

 

OCAA Men's Silver Medals

 

Sault

 

Lead Gavin Bell

Second Aaron Soulliere

Vice Jacob Reid

Skip Nick Servant

Alternate Kevin Morin

Coach Dan Lemieux

 

OCAA Men's Bronze Medals

 

Humber

 

Lead Ben Hughes

Second Brady Lumley

Vice Matt Garner

Skip Sean Armstrong

Coach Sean Turriff

 

Men's First Team All-Stars

 

Lead Gavin Bell (Sault)

Second Aaron Soulliere (Sault)

Vice Tyler Twining (Fanshawe)

Skip Nick Servant (Sault)

 

Men's Second Team All-Stars

 

Lead Ben Hughes (Humber)

Second Brady Lumley (Humber)

Vice Matthew Garner (Humber)

Skip Kurtwood McGuire (Confederation)

 

Women's First Team All-Stars

 

Lead Lauren Massey (Fanshawe)

Second Nikita Campbell (Fleming)

Vice Nicole McClennan (Fleming)

Skip Paige Droog (Fleming)

 

Women's Second Team All-Stars

 

Lead Brittany Elson (Humber)

Second Kassidy Spence (Sault)

Vice Hanna Hack (Mohawk)

Skip Taylor Longo (Sault)

 

Mixed All-Stars

 

Lead Nadia Marrst (Humber)

Second Owen McMillian (Fanshawe)

Vice Jenna Clarke (Humber)

Skip Faith Herbert (Confederation)

 

Mixed Coach of the Year 

Zach Shurtleff (Humber)

 

Women's Coach of the Year 

Steve Whitehall (Fleming)

 

Men's Coach of the Year 

Dan Lemieux (Sault)

 

 

Fair Play Awards

 

Hap Holman Mixed Team

 

Confederation

 

Lead Shubbam Sharma 

Second Vanessa Wyllie

Vice Sean Cameron

Skip Faith Herbert

Coach Larry Rathje

 

Vern Dow Women's Team

 

Sault

 

Lead Kelsey Woods

Second Kassidy Spence

Vice Grace Winter

Skip Taylor Longo

Assistant Coach Rejeanne MacLeod

Head Coach Dan Lemieux

 

Ron Fearon Men's Team

 

Mohawk

 

Lead Nick Noworyta

Second Mike Timmons

Vice Jared Summers

Skip Dylan Robertson

Head Coach Betty Calic